Teen Biotech challenge

......a science competition for Northern california teens

2012 Teen Biotech Challenge Winners

2012 Event Photos Herebullet bulletbullet

 

GRAND PRIZE WINNER

Jaskaran Singh Dhillon   Website 

 

 

Agricultural Biotechnology

 

1st Place Winner: Manraj Gill and Anna Gong, "Genetically Modified (GM) Crops: Drought Resistant and WUE" (Davis HS)   Website    


2nd Place Winner:Sam Feineh, Jenner Andersen, and Michael Diefenbach, "Crops: Resistance is Key" (El Camino HS)   Website   

 

3rd Place Winner: Stephanie Leyva and Austin Cruz, "Herbicide Tolerant (HT) Crops" (California Academy of Mathematics and Science -CAMS)    Website   


Honorable Mention Winner: Theresa Loewen, Rachel McKim, and KT Davi, "Flood Tolerant Crops" (El Camino HS)        Website   


Honorable Mention Winner: Adrian Chao, "Agricultural Biotechnology" (Hiram Johnson HS) Website 


Honorable Mention Winner: Theresa Tran and Ashley Kim, "Genetically Modified or Enhanced Animals, Crops & Bacteria" (Sheldon HS) Website 

 

 

Drug Discovery & Biomanufacturing

 

1st Place Winner: Laura Kay, "Monoclonal Antibodies" (Sheldon HS)     Website   


2nd Place Winner: Don-Wook Shin and Ted Xiao, "Cell Surface Markers" (Davis HS) Website  


3rd Place Winner (Tie): Namra Tanveer, "Industrial Enzymes" (Sheldon HS) Website  


3rd Place Winner (Tie): Fatuma-Ayaan Rinderknecht and Mikaela Zufelt, "Transgenic Animals: Models for Disease" (Davis HS) Website 

 

Honorable Mention Winner: Carolina Chernyetsky, Samantha Rundle, and Morgan Yanni, "Animals Diseased for Human Needs" (El Camino HS)    Website  

 

 

Environmental Biotechnology

 

1st Place Winner: Noah Tseng, "Biofuels: Energy for Tomorrow" (Sheldon HS)  Website   


2nd Place Winner: Jasmeet Singh, "Biofuels: Taking A Step Into the New Generation of Energy" (Sheldon HS)   Website   


3rd Place Winner: Adam Sumait and Terrissa Jing Shang, "Biofuels & Biochemicals" (California Academy of Mathematics and Science -CAMS)    Website 


Honorable Mention Winner: Krstine Harbin, Paola Garcia, and Kirstyn Champion, "Biodiesel" (Linden HS)    Website   


 

 

Genetic Testing & Forensics

 

1st Place Winner: Mariam Bader, "Genetic Mutations & Gene Therapy" (Davis HS)  Website   


2nd Place Winner: Madeleine Davis, Moniqueka Lee, and Pratistha Bajracharya, "Solving Crimes with DNA" (Davis HS)   Website   


3rd Place Winner: Hope Weseloh, Emily LaMattina, and River Nicholas, "Human Paternity & Relationship Testing" (El Camino HS)    Website  

 

Honorable Mention Winner: Dominic Domingo and Hillary Phan, "The Investigation" (Sheldon HS)    Website  

 

Honorable Mention Winner: Jasmine Piquit and Tammy Nguyen, Jessica Cantora Perriatt, "Human Paternity" (Vallejo HS)    Website   

 

 

Genomics & Synthetic Biology

 

1st Place Winner (Tie): Rana Eser, "Decoding Life's Manual" (Davis HS)    Website   

 

1st Place Winner (Tie): Kevin Yang, "Decoding DNA: Translating the Blueprint of Life" (Folsom HS)    Website 


2nd Place Winner (Tie): Zoe Bonfield and Baylee Baugh-Lepper, "Personal Genomics 101" (El Camino HS)    Website   


2nd Place Winner (Tie): Julia Hills and Alex Little, "Designer Babies" (Davis HS)    Website 

 

3rd Place Winner: Heather Tucker, Miya Walker, and Patty Villalba, "Cloning Revealed: Unlocking the Secrets Behind Our DNA" (Antelope HS)    Website  

 

 

Nanobiotechnology

 

1st Place Winner: Tavneet Gill and Elaine Lee, "Capturing the Molecules of Life: Molecular & Medical Imaging" (Antelope HS)     Website   


2nd Place Winner: Jessica Johnston, "Nanotechnology: Future of Medicine & Technology" (Sheldon HS)     Website   


3rd Place Winner: Diana Huynh, "Freezing Through Time: The Science of Cryobiology" (Sheldon HS)     Website 

 

Honorable Mention Winner: Thasos Athanasiou Athens and Pavle Jeremic, "Biotelemetry and Remote Drug Delivery" (Davis HS)     Website  


Honorable Mention Winner: Gerome Cadenas, Michael Fulgencio, and David Castellanos, "Cryobiology" (Vallejo HS)    Website

  

 

 

Regenerative Medicine

 

1st Place Winner: Jaskaran Singh Dhillon, "Stem Cells - A Revolution in Medicine" (Sheldon HS)    Website   


2nd Place Winner: Chloe Rogers, Will Allen, and Katie Yamanishi, "Stem Cells: Improving Regenerative Medicine" (El Camino HS)     Website   


3rd Place Winner (Tie): Farsheed Fani, "Regenerative Medicine: Stem Cell Therapy" (Davis HS)     Website  


3rd Place Winner (Tie): Kevin Tang and Brian Tran, "Embryonic Stem Cell Research: Changing the Future of Tomorrow" (Sheldon HS)     Website  


Honorable Mention Winner: Ines Guinard and Aristos Athens, "Articular Cartilage's Struggle with Regeneration" (Davis HS)     Website  


Honorable Mention Winner: Fey Saechao and Juan Perez, "Human Embryonic Stem Cell Research" (Hiram Johnson HS)     Website